Czy dziecko też może być na diecie?

Okazuje się, że dziecko też może być na diecie, zwłaszcza wtedy, gdy cierpi na nadwagę. W tym przypadku warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub udać się po poradę do dietetyka. Jak powinna wyglądać dieta dla dziecka? O czym warto pamiętać?

Okazuje się, że dziecko też może być na diecie, zwłaszcza wtedy, gdy cierpi na nadwagę. W tym przypadku warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub udać się po poradę do dietetyka. Jak powinna wyglądać dieta dla dziecka? O czym warto pamiętać?

Dieta odchudzająca dla dziecka

Warto zauważyć, że odchudzanie dziecka znacząco różni się od odchudzania osoby dorosłej. Młody człowiek wciąż rośnie i potrzebuje szeregu składników odżywczych, które wspomogą prawidłowy rozwój. Co ciekawe, jeśli zmniejszymy rację żywnościową dziecka, zazwyczaj dochodzi do spadku energii. Podczas wprowadzania diety dla dziecka powinniśmy skupić się raczej na możliwości zużycia energii u malucha, niż na jej ograniczanie w jedzeniu. 

W każdym przypadku dieta dla dziecka powinna zostać dobrana indywidualnie, w zależności od płci, wieku dziecka, chorób współistniejących, jak i nadprogramowych kilogramów. Przebieg takiej diety powinien zostać kontrolowany przez dietetyka i lekarza, który oceni ogólny stan zdrowia malucha. Niekiedy konieczna jest także pomoc psychologa.

Jadłospis dla dziecka

Dieta najmłodszego członka rodziny bazować powinna na odpowiedniej ilości witamin, soli mineralnych i substancji odżywczych, które wpłyną na rozwój organizmu. Najlepszą opcją jest tworzenie posiłków kolorowych i smacznych, które nie zniechęcą malucha do spożywania potrawy. Najważniejsze zasady dotyczące diety dziecka zawarte są także w piramidzie zdrowego odżywiania – konieczne jest także ograniczenie słodyczy oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Starsze dzieci oraz nastolatkowie z otyłością powinny zastosować zbilansowaną dietę z obniżoną kalorycznością. Pamiętajmy o tym, że zdrowe odżywianie to inwestycja w przyszłość dziecka, które dzięki wartościowym posiłkom będzie rozwijać się prawidłowo zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. 

Diety odchudzającej dla dziecka nie należy wprowadzać samemu – przed wszelkimi działaniami skonsultujmy wątpliwości ze specjalistami, aby nie zaszkodzić dziecku. Niestety w dzisiejszych czasach otyłość wśród dzieci występuje coraz częściej, dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o ruch i zdrowe posiłki, które dodadzą maluchowi energii i wpłyną na rozwój organizmu. Lekarz wskaże nam możliwe rozwiązania w przypadku konieczności wdrożenia diety u dziecka, mając na względzie jego wiek, płeć, czy też choroby, z jakimi boryka się maluch. Zbilansowane posiłki mogą zdziałać bardzo wiele, jednakże pamiętajmy także o ograniczeniu słodyczy, słodkich napojów i niezdrowych przekąsek oraz zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka. 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn