Koszalin – 750 lat historii, zniszczenia i odbudowy, wybitny malarz i uczony

Koszalin to drugie pod względem wielkości miasto województwa zachodniopomorskiego. Nie jest aż tak popularne wśród Polaków, jak Szczecin czy Świnoujście, a szkoda, ponieważ to piękna miejscowość z bogatą i długą historią. 750 lat kroniki historycznej, a wśród niej potężny pożar, armia czerwona oraz wybitne postaci jak malarz Julius Jury, naukowiec Rudolf Emanuel Clausius czy złoty medalista olimpijski Heinrich von Pollay. Historia jest elementem teraźniejszości. Przyjrzyjmy się Koszalinowi - pięknemu miastu z ciekawą historią.

Koszalin to drugie pod względem wielkości miasto województwa zachodniopomorskiego. Nie jest aż tak popularne wśród Polaków, jak Szczecin czy Świnoujście, a szkoda, ponieważ to piękna miejscowość z bogatą i długą historią. 750 lat kroniki historycznej, a wśród niej potężny pożar, armia czerwona oraz wybitne postaci jak malarz Julius Jury, naukowiec Rudolf Emanuel Clausius czy złoty medalista olimpijski Heinrich von Pollay. Historia jest elementem teraźniejszości. Przyjrzyjmy się Koszalinowi – pięknemu miastu z ciekawą historią.

Najważniejsze wydarzenia w historii Koszalina

Za początek Koszalina uważa się 1214r. i ma związek z księciem pomorskim Bogusławem II. Wcześniej m.in. miasto zostało zdobyte przez Bolesława Krzywoustego, ale pierwsza wzmianka o mieszkańcach tych ziem, to starcie i zwycięstwo ze .. Skandynawami. XIII i XVI wiek, to z historycznego punktu widzenia bitwy ze zmiennym rezultatem, ale co ważne, w 1353 roku Koszalin nabywając wieś Jamno, uzyskuje dostęp do morza. 1535 roku pokazał, że dżuma nie oszczędziła również północno-zachodniej Polski, a w jej wyniku ginie od 1500 do 2500 mieszkańców. 10 lat później kolejna zaraza powoduje śmierć 1500 osób. 11 października 1718 to najtragiczniejsza data w historii miasta. Potężny pożar niszczy prawie całą zabudowę Koszalina (spalone zostało 317 z 387 domów), ale na szczęście przetrwał kościół NPM, czyli dzisiejsza katedra. Miejscowość ma problemy z podniesieniem się po pożarze, a ratunkiem jest mianowanie na stolicę rejencji koszalińskiej. II wojna światowa również nie oszczędziła Koszalina. 4 mara Armia Czerwona zajmuje miasto, a w wyniku wojny zniszczeniu ulega 40% zabudowy. Historia nie oszczędzała tego miasta, ale po wojnie Koszalin uległ rozbudowie i pozwala na optymizm w pisaniu nowych kronik.

Historia Koszalina w skrócie:

  • 23 października 1214 – nadanie ziem Koszalina i swoisty początek tej miejscowości
  • 1291-1310 – budowa murów wokół miasta
  • 1331 – uzyskanie dostępu do morza
  • 1389 – oblężenie krzyżackie
  • ok. 1440 – uchwalenie nowego herbu miastu
  • 1504 – wielki pożar miasta
  • 1535 – epidemia dżumy
  • 1718 – największy pożar w historii miasta

Ważne osoby związane z Koszalinem

Julius Jury (1812-1893) to jeden z najważniejszych mieszkańców Koszalina. Najwybitniejszy malarz związany z tym miastem upodobał sobie szczególnie tematykę religijną i historyczną. Rodowitym koszalinianinem był Rudolf Emanuel Clausius (1822-1888), którego badania miały wpływ na odkrycie II zasady termodynamiki oraz wprowadził pojęcie entropii. Miał więc wpływ na jedno z najważniejszych praw fizyki, a uczniowie na poziomie liceum poznają jego dokonanie. Heinrich Pollay (1908-1979) to autor największego sukcesu sportowego w postaci dwóch złotych medali w jeździectwie na olimpiadzie w Berlinie. Dr Mosser nazywany „ojcem biednych” przysłużył się miastu, pomagając najuboższym.

Historia Koszalina to również zabytki. W mieście możemy zobaczyć fragmenty murów obronnych z 1320 roku, gotycką Katedrę Niepokalanego Poczęcia (1333r.) czy XV-wieczny Dworek Kata. Oczywiście historia miasta jest znacznie bogatsza i w artykule został przedstawiony jej zalążek. Zachęcam do pogłębiania wiedzy o tym pięknym mieście.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn